Kategorije
Arhiva

Koncert za pamćenje

Stipe Bilić (klavir), Anthony Havelka (violončelo), Dora Draclin (oboa)

U nedjelju navečer, po burnom vremenu koje nije previše smetalo našim inspiriranim izvođačima, svjedočili smo sjajnom koncertu klasične glazbe u našem dvorištu. Stipe Bilić je, kao i uvijek, prije svakog izvođenja predstavio kompozitora i zanimljivim detaljima pripremio nas za uživanje u izvedbi. Anthony Havelka i Dora Draclin su uz Stipu Bilića svojim sigurnim nastupom lijepo zaključili ugodnu večer u našem dvorištu. Veselimo se sljedećim druženjima!

Program

Arvo Pärt (*1935): Spiegel im Spiegel / Anthony Havelka & Stipe Bilić
David Popper (1843-1913): Koncertna poloneza op. 14 / Anthony Havelka & Stipe Bilić
Robert Schumann (1810-1856): Ples Davidove družbe , op. 6 / Stipe Bilić
Aleksandr Skrjabin (1872-1915): 2 poeme, op. 32 / Stipe Bilić
Jan Kalivoda (1801-1866): Morceau de Salon, op. 228 / Dora Draclin & Stipe Bilić
Michail Glinka (1804-1857): Trio pathetique (I. Allegro moderato) Dora Draclin, Anthony Havelka & Stipe Bilić

Snimka koncerta

https://youtu.be/rCS1Glej_LY

Biografije umjetnika

Stipe Bilić rođen je u Rijeci 1992. godine gdje je i započeo svoje glazbeno obrazovanje u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova. Magistrirao je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod profesora Rubena Dalibaltayana (stekavši zvanje magistra musicae) , kao i na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu u razredu profesorice Milane Chernyavske. Na istoj instituciji nastavlja svoj postdiplomski specijalisti studij vokalne suradnje (s naglaskom na solo-popijevci) kod Stacey Bartsch, uz težište na povijesnoj izvedbi na fortepijanu u klasi profesorice Katharine Brand. Usavršavao se i kod znamenite pijanistice i pedagoginje Elisso Virsaladze na Scuoli di musica di Fiesole u Italiji.

Sudjelovao je na mnogim glasovirskim smotrama i natjecanjima u zemlji i inozemstvu na kojima je postigao zapažene rezultate. Na državnim je natjecanjima pet puta osvajao prvu nagradu: 2007., i 2013. g. kao solist, 2008. g. s glasovirskim trijom, a 2012. g. s glasovirskim duom. Osvojio je prve nagrade i niz posebnih nagrada na pijanističkim natjecanjima: „Daleki akordi“ u Splitu (2005.), ,„Zlatko Grgošević“, u Zagrebu (2008.), „Mladi virtuozi – etide i skale“ u Zagrebu (2012.), „Concorso internazionale Euroregione“ (Udine 2013., s nagradom recitala pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatske i Italije), kao i „Stefano Marizza“ (Trst, 2012. i 2015.). 2012. nastupa u okviru otvorenja Festivala hrvatske glazbe u Beču , izvodeći u duu s Vitom Vukov skladbu „Dernek“ Ive Josipovića. Također je sudjelovao na nekoliko međunarodnih pijanističkih natjecanja u kategoriji do 35 godine.

Polazio je majstorske tečajeve kod poznatih glasovirskih pedagoga kao što su Balàzs Szokolay, Olga Cinkoburova, Arbo Valdma, Noel Flores, Julia Gubajdullina, Grigory Gruzman, Katharina Olivia Brand, Edoardo Torbianelli, Alexey Lubimov, Katharina Brand, Bart van Oort i drugi. Pored niza nastupa u Hrvatskoj, nastupao je u Italiji, Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Poljskoj (u okviru seminara organiziranog od strane Instituta Fryderyk Chopin), Liechtensteinu, Francuskoj, Belgiji, Švicarskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj i Ukrajini. Dobitnik je Dekanove nagrade Muzičke akademije u Zagrebu. Član je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika kao i Fondacije za povijesne instrumente iz 19. stoljeća „La Nouvelle Athénes” (Pariz, Francuska). Član je i ansambla WISE (Wien International Soloists Ensemble), u čijoj koncertnoj sezoni redovito muzicira. Ostvario je niz zapaženih nastupa s duo partnericom, violinisticom i violisticom Andreom Nikolić, posebno u okviru sezone WISE-a u Beču. Muzicira na prvome (online) Festivalu CroArT, kao kulturnom događaju od značaja za Republiku Hrvatsku povodom završetka predsjedanja Vijećem Europske Unije. Krajem 2020. Sveučilište za glazbu i izvedbene umjetnosti izdaje nosač zvuka s Bilićevom interpretacijom Mozartove sonate na povijesnom instrumentu (KUG: Klangdebüts).

Anthony Havelka rođen je 14.09.1991. u Rijeci. Osnovno i srednje glazbeno obrazovanje stekao je u Glazbenoj školi “Ivan Matetić-Ronjgov Rijeka”, gdje je i maturirao 2010. godine s odličnim uspjehom, kao violončelist u klasi prof. Maura Šestana te kao teoretičar. Iste godine upisuje violončelo na Umjetničkoj akademiji u Splitu u klasi prof. Mihovila Karuze, gdje je i diplomirao 2015. godine s odličnim uspjehom. Pohađao je brojne seminare i majstorske tečajeve kod raznih pedagoga (Maja Virant, Illia Laporev, Mihovil Karuza, Yevgeny Xaviereff, Manhattan String Quartet, …). Dobitnik je nagrada na regionalnim i međunarodnim violončelističkim natjecanjima i natjecanjima komorne glazbe. 2012. godine nastupa kao solist uz Riječki komorni orkestar. Od 2015. godine radi kao učitelj violončela u Umjetničkoj školi u Poreču, a od 2019. predaje u Glazbenoj školi Karlovac.

Dora Draclin (Zagreb) glazbeno obrazovanje je započela sa sedam godina u glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu. Nakon završene srednje škole u klasi prof. Nevenke Kirin, 2008. godine upisuje studij oboe na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu u klasi profesora Branka Mihanovića. Za vrijeme školovanja osvaja nagrade na regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima. Također, sudjeluje na brojnim solističkim, komornim i orkestralnim koncertima, između ostaloga u rektorovom nagradom nagrađenim projektima triju umjetničkih akademija „Ivan Grozni“ i „Carmen“, u sklopu ciklusa Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj, u “Salonu Očić”, na tribini Darko Lukić, a s komornim sastavima nastupa i na brojnim kulturnim festivalima diljem Hrvatske. Tokom školovanja, a i kasnije, usavršava se na oboističkim seminarima u Hrvatskoj i inozemstvu kod mnogih eminentnih profesora (Guy Porat, Christian Schmitt, Seung Eun Lee, Tilmann Zahn, Matthias Arter…). Za vrijeme studija dvije godine zaredom bila je dobitnica stipendije za izvrsnost Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2013. magistrirala je s odličnim uspjehom. Tokom godine 2019. i 2020. Dora nastavlja svoje glazbeno usavršavanje na seminarima u sklopu “International Oboe Academy” u Udinama gdje ima priliku raditi s vrhunskim svjetskim oboistima poput Domenica Orlanda, Alexeija Ogrintchouka, Mauricea Bourguea, Ramona Ortege Quera i Simonea Sommerhaldera. Trenutno je zaposlena kao profesorica oboe u glazbenoj školi Pavla Markovca i aktivno se bavi komornom glazbom.


Lenta DCD partneri