Kategorije
Aktualno

Drenovske razglednice – Linotova butega

Kako bi popularizirali povijest Drenove, posebno značajne lokacije na Drenovi, započinjemo sa serijalom objava o mjestima koja su bila nekada, a i danas su važna za Drenovu. Na Cvetkovom trgu i u blizini ima ih nekoliko.

Christian Grailach je neumorni istraživač drenovske povijesti. Poslao nam je tekst o zgradi koja je nekada stajala na Cvetkovom trgu, ali i o zgradi koja je danas na njenom mjestu. Pročitajte…

Drenova, nekada jedna od tri riječke podopćine (Drenova, Kozala, Plase) danas je površinom najveći Mjesni odbor grada Rijeke. Bio je to skup manjih zaselaka koji su se, a tako je i danas, zajednički zvali Drenova. Središnji dio današnje Drenove – Donja Drenova, početkom 70ih prošloga stoljeća počeo se naglo izgrađivati tako da je u sljedećih desetak godina sagrađeno veliko naselje, manje-više sličnih ,tipom i izgledom višestambenih zgrada. Zadnja u nizu tih zgrada sagrađena je lijepa peterokatnica koja se i veličinom i izgledom razlikovala od svih zgrada u novosagrađenom naselju i koja je , zahvaljujući toj ljepoti i različitosti, nazvana „Lepa Brena“. Tih je godina, naime, pjevačica Lepa Brena bila naročito popularna na području nekadašnje Jugoslavije.

Na mjestu sadašnje zgrade dugo je stajala zgrada koju su Drenovčani zvali „Linotova butega“. Ta lijepa jednokatnica, jedna od najvećih zgrada u nekadašnjoj Drenovi (slika 1) bila je u vlasništvu Lina Kučića, najbogatijeg i vrlo uglednog Drenovčana. O bogatstvu obitelji govori detalj kojeg su stariji Drenovčani prenosili na naraštaje i u kojem se kaže da je prilikom vjenčanja Lina i njegove supruge Antonije, između njihove kuće i crkve bio položen crveni tepih!

Slika 1. „Linotova butega“ iz vremena 30ih godina prošloga stoljeća

U Župnoj knjizi župe Drenova, župnik Mate Polić na nekoliko mjesta u svojim zapisima spominje Lina Kučića, ponekad i ne baš u najboljem svijetlu. Tako na primjer, nakon što je nabrojao 208 Drenovčana pozvanih u vojnu službu u Prvi svjetski rat, navodi da se Lino Kučić, tada seoski sudac, oslobađa vojničke službe radi velike (?) potrebe radi podopćine. Pri tome zamijetite zlobni župnikov upitnik (?)!   (slika 2).

Slika 2.

Lino je rođen 1869. , a umro je 1945. godine od posljedica ranjavanja kada je na prostor pred crkvom pala avionska bomba. Zanimljiv je detalj kojeg mi je ispričao Bertić (Albert Mihich): tom su prilikom, priča mi, u istom trenutku na Drenovu bačene četiri avionske bombe. Dvije su eksplodirale na mjestu današnje pekare „Sokol“, a dvije u vrt iza Kučićeve kuće.Jedan šrapnel pogodio je zvono crkve, i zanimljivo, točno u podne.

Prodavaonu „Linotova butega“ vodila jenjegova supruga Antonija (Tonca, kako su je zvali), a nakon nje nihova kći Lina (1914.-1978.). Vremenom, kako je starila, zanemarila je dućan i održavanje kuće koja je polako propadala.

Na donjoj slici (slika 3) s početka sedamdesetih, desno se vidi kuća za vrijeme prolaska maškarane kolone.

Slika 3.

Otprilike 1980. srušena je i na njenom je mjestu sagrađena „Lepa Brena“  dovršena 1983. godine.

Slika 4. Pogled s gornje strane, s ulice Drenovski put
Slika 5. Pogled s donje, jugozapadne strane

Zanimljivo je da je u prvoj ideji bilo predviđeno da zgrada ima dizalo, No, kako je glavni ulaz u zgradu, odnosno prizemlje, s gornje strane, s razine Drenovskoga puta, jedan kat je ispod te razine, a četiri iznad, Kako je zakon nalagao da se dizalo ugradi u zgrade s 4 kata i više, projektom je odlučeno da se  u tom graničnom slučaju ipak odustane od ugradnje dizala.

Christian Grailach

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)